FAQ Psychoterapia

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące psychoterapii

Czy różni się praca psychologa od psychoterapeuty? – wkrótce tekst na ten temat.

Decydując się na psychoterapię można mieć różne cele – od lepszego funkcjonowania w pracy, aż do rozwikłania swoich głębokich problemów wewnętrznych.

Niezależnie od tego czy Twoim celem są lepsze relacje w rodzinie, w pracy, czy rozwikłanie wewnętrznych konfliktów, doświadczony terapeuta dobierze odpowiednie metody pracy i pokieruje Cię ku pozytywnym zmianom 

Także w przypadku poważniejszych zaburzeń, takich jak depresja, zaburzenia lekowe, PTSD, epizody psychotyczne, zalecaną i skuteczną metodą leczenia jest psychoterapia.

Wkrótce krótki tekst na ten temat.

Jedna ze szkół psychoterapeutycznych, swoje początki czerpie z psychoanalizy. Jednakże, w odróżnieniu od niej, przywiązuje wagę do roli procesów nieświadomych. W skrócie, w tym podejściu terapeuta jest bardziej aktywny podczas sesji, tj. zadaje pytania, interpretuje. Czynnikiem leczącym jest doświadczenie wglądu emocjonalnego i intelektualnego przez pacjenta. Ponadto zwraca się uwagę na połączenie doświadczeń bieżących ze wspomnieniami z przeszłości.

W terapii psychodynamicznej z elementami ISTPD rejestruje się i rozpoznaje jak ciało reaguje na emocje. Terapeuta pomaga pacjentowi rozpoznać symptomy, połączyć się z odpowiednimi emocjami i wspólnie znaleźć powód symptomów. Z pewnością symptomy mogą być różnorakie, zależne od tego gdzie i w jaki sposób organizm pacjenta reaguje na emocje.

Z języka angielskiego Intensive Short-Term Dynamic Psychotheraphy (ISTDP) – wkrótne krótki tekst na ten temat.